15. 01. 2018.

Beogradska opera, Đuzepe Verdi, Aida, Sanja Radišić, Sanja Kerkez, Janko Sinadinović, Nenad Jakovljević, Aleksandar Stamatović,….





UŽIVANJE

Živimo u vremenu kada se i jednostavno, a i jeftino beleži sve uz pomoć audio i video snimaka. Danas ne postoje hroničari i  putopisci, kao da je taj rod pisanja suviše “jednostavan” za nabeđene “književnike” i internet “pesnike.” Možda slika govori hiljadu reči, ali često i najautentičnija slika ne može da iskaže ono što se zove Doživljeno… Može samo da prikaže uzrok svemu što podrazumevamo pod Osećanjem… Ali ono doživljeno,… na licu mesta,… može samo reč da opiše.
Hroničarski ću da zabeležim. Večeras je Beograd aplaudirao dobrom pevanju. Večeras je Beograd mogao da oseti šta je Đuzepe Verdi ispričao o Aidi i Amneris.
Za to su, ne na prvom mestu, već Samo zaslužne Sanja Radišić i Sanja Kerkez. Siguran sam. Mnogi od onih koji su večeras bili pod svodovima Nacinalne teatarske kuće se neće složivi samnom. I što su više stručniji za pevanje, manje će se slagati… Neću tumačiti razloge… Ne želim ni jednom ružnom misli da pokvarim ovu noć nakon opera. Radišićka i Kerkez su uspele u svemu i za to je dobijean aplauz koji se odavno nije čuo u Beogradskoj operi
Veoma dobro znam, aplauzi u našoj opera “su najduži” u intervjuima beogradskih operskih “pevačica”, a koje daju novinarima, koji, opet,  nisu kročili na neku predstavu, pogotovo “tu” koja se opisuje.
Večerašnji događaj nije adekvatno najavljen u medijima. Uprava Opere je Sanju Radišić svrstala u “goste,” poput onih koji pređu iz Pančeva u Beograd, ili “svrnu” u Teatar sa ulice… tek tako uklizaju u neku mizernost neke Mizete.
Nema potrebe da pišem o imenu Sanje Radišić… Njeni snimci na Youtube su dostupni svima…
Vraćam se (veoma rado) predstavi. Sigurno je jedina Sanja Kerkez u Beogradskoj opera bila dovoljno dobra da “uđe” u dramski i operski “sukob”  sa ćerkom Kralja Egipta. I to je iskoristila. Veoma dobro iskoristila da se pokaže kao Aida, bolje nego ikada do sada.
Ono što su Amneris i Aida pokazale u sukobu strasti, ljubavi, želja… Ta dramatika iskazana njihovom glumom, mimikom, pogledima…, je nešto, prvo, najupečatljivije, drugo, najkatarzičnije što sam doživeo, sećajući se predstava nekoliko godina u nazad….
Tome ništa  nije mogao da oduzme ni loš,… ne loš, već očajan orkestar.
Njih dve su uspele da od večerašnje Aide naprave predstavu za pamćenje.
Sigurno je potez Direktora opere Janka Sinadinovića da on tumači lik Radamesa za svaku pohvalu. Svi dugi bi na njegovom mestu bili očajniji. Sinadinović se “čuva” i svesno falšira, ostavljajući snagu i dah za ključna mesta i zadnji scene. Mogu samo da mu zahvalim i  na tome. Bar mu se pružila prilika da peva pored Sanje Radišić, glasu kome aplaudira Evropa.
Nenad Jakovljević  i Aleksandar Stamatović,  Ramfis i Amonasro… valjda će u skorije vreme da poslušaju snimak svog pevanja… Mogu samo da im poručim: Ni stoti deo večerašnjeg aplauza nije bio upućen vama dvojici.. Previše sam reči utrošio za vas dvojicu. Hor ne zaslužuje ni jednu jedinu reč… Razmišljam da li bi se šta dobilo, ili izgubilo ako njih dvojica pređu u hor. O tome nekom sledećom prilikom.
Vidite kako  svi ti loši, pa maker bili maksimalno loši ne mogu da umanje lepotu operske predstave, ako su Aida i Amneris odlične.
Samo toliko… Ne zato što mi manjkaju reči pohvale… Pa u operu idem da bih uživao, da bih se ispunio lepotom muzike, ljudskog glasa, da bih uživao u sceni, osetio miris prašnjavog teatarskog pliša,… da bih uživao u  lepim detaljima, koje drugi ne primećuju…
Pa i večeras ih je bilo. Pozitivnih. U program konačno piše: “Prevod libreta za titlove”… Oni koji me redovno čitaju znaju koliko sam ismevao nepismenost zaposlenih, ali na sreću među njima i pismenih… Lepo je javno pohvaliti, verujte mi.
I drugi detalj, još lepši… Večerašnja Aida je u svim scenam kada sedi, ili kleči imala za desetak santimetara “kraću” haljinu. Takva i treba da bude Aida, lepa, erotična, poželjna… Jer treba biti suparnik kraljice, iako je robinja ,… treba biti neko zbog koje najveći junak žrtvuje svoj život.
Ne proveravajte moje tvrdnje, Aidu slušam i gledam mnogo češće od drugih.
Hvala Sanja. Bila si izvrsna.
Ovo važi za obe Sanje.
Jednu ćemo čekati da dođe što pre, drugu, na našu sreću,  imamo.

                                       David Naum

Beogradska opera, Novogodišnji gala koncert 2018. Ana Zorana Brajović, dirigent, Dragutin Matić, bariton, Nevena Bridžen Bridgen, Ljubica Vraneš, mecosopran, Aleksandra Stamenković Garsija, Ljubodrag Begović, Aleksandar Dojković, Ivanka Raković Krstonošić, Dragoljub Bajić, Dejan Maksimović, Nenad Jakovljević, Nebojša Babić, bariton, Abigejla Voština, Jadranka Jovanović, mecosopran, Vladimir Andrić, Aleksandra Angelov, Ana Rupčić, Vernceslav Anastasov, Silvana Froli, Jasmina Trumbetaš Petrović, sopran, Miodrag D. Jovanović, Janko Sinadinović, Dejan Savić, dirigent, Zorica Mitev Vojnović, Đorđe Stanković, Dijana Cvetković, Ivana Dragutinović Maričić..... i još neki... piše David Naum.


                             










I BI GALA

Slika u zaglavlju ove impresije je rad čuvenog Rembranta.. Ne sumnjam da ste je prepoznali. Rađena je po istinitom događaju i čak se zna  ime onog ko je na hirurškom stolu. Mali zločinac Aris Kint, ali koji je ušao u istoriju... Siguran sam kako ne znate kako su likovi oko doktora Tulpa oni tadašnji moćnici, koji su platili mladom slikaru kako bi ih ovekovečio... Vidite kako je i tada moglo uz pomoć novca, sopstvenog uticaja, ili zbog nečeg trećeg da se čovek nađe, ćak u jednom od najvećih umetničkih radova. I da vas ne mučim slikarstvom... Ovo je veoma bitno za dalji deo pisanja, čak i činjenica ulaska u istoriju, jer neki uđu dobrim pevanjem, neki izrečenom glupošću… ali sve će doći na red…
Samo još malo o književnosti i idemo na koncert.
Našeg čuvenog pisca Danila Kiša su svojevremeno „veoma uticajna pera“ napala da je knjiga (kratka priča)  „Grobnica za Borisa Davidoviča“ plagijat.  Ostalo mu je samo da napiše knjigu, jer su mediji bili u službi onih prvih. Toj knjizi je dao naslov „Čas anatomije,“ na omotu je ova fotografija, a po obimu knjiga  je morala da bude nekih 6  – 7 puta veće veličine od napadanog „Borisa.“
Ovo je sve uvod u pisanje o Novogodišnjem GALA koncertu.
Primetićete, PO PRVI PUT,  nisam tekst završio tokom par sati nakon predstave. Problemi čisto tehničke prirode... a možda  je i bolje, bar za sagledavanje celog koncerta.
Zaključićete i to, siguran sam, bez moje podrške...
Već pre Koncerta. Pitao sam se: Kako može da bude Gala Koncert Opere, a da u njemu ne učestvuju Dragana Del Monako, Sanja Kerkez i Ivan Tomašev?... Ne sumnjam u to da je njima neophpodno  večerašnje društvo. Ne sumnjam u to da je Tomašev „skoknuo“ ne samo preko Save, već i preko Alpa i da peva... negde tamo, gde većina večerašnjih „zvezda“ neće nikada zapevati...
Ne sumnjajte u mene, čak i onda kada kažem da nisam siguran... Sem ako želite da gubite vreme i proveravate ono što pišem,... u želji da me demantujete...
Elem, nema njih, ima nekih drugih..
A ti su na pozornici, bez obzira da li se pojavljuju u operskim predstavama, ili ne... Zar vam pozornica ne sliči operacionom stolu... Reflektori, tajac,... pitanje života i smrti... Jer na sceni protagonisti nekada moraju da ožive, a nekada  da se najupečatljivije pridruže svetu mrtvih.
U startu sam video da su neki sluđeni,... strahom, nervozom, neznanjem... Tek među dvestotinak posetilaca koji su stajali ispred Opere i na stepenicama, jer košava ne prija nikome, ujuruše “neki”... Da, među tih dvestotine utrčaše mladići sa rolnom tepiha...  Crveni tepih… Onaj za proslave… Onaj, koga se NEKO setio u zadnji čas….  A koncert bez crvenog tepiha nije Gala… Nedostaje za glamur… Hoćete li tačno vreme??? 19,33... Ljudi čekaju da se otvore vrata i što pre pobegnu od košave, a mladićima neprijatno... „Da li bi ste bili ljubazni da se pomerite?“... Pitaju... Gde, na koju stranu... Ipak oni nekako podvukoše tepih pod noge  posetilaca... Kao da je režirao čovek sa čela Pozorišta, ali onog davnašnjeg, po imenu cincarskom, David Nuša, koji se prekrstio u Nušić… Zarozan tepih, posetici se sapliću... I jurnuše oni spomenuti mladići  da „cepaju“ ulaznice“... Odmah... da ne ulazim u detalje... Degutantnost ću ostaviti za neke druge individue... 
Raspored. Pravila scene su tabu za organizatore večerašnjih i sličnih dešavanja. Ili se sledi linija “značaja”… prvo idu manje popularni  izvođači, pa sve bolji i bolji… ili pak oni manje uspešni, pa… A često je slučaj, zbog dinamike i rasta adrenalina u gledalištu da je redosled izvođenja numera  podvrgnut pravilu popularnosti…
Zašto bih ja učio one koji primaju platu za svoju neukost. Čak i da me plate, ne bih ih učio, jer je njih nemoguće naučiti, a uz to oni imaju INTERESE DA BUDE OVAKO  kako je bilo. Da posle  jednog Grofa Lune, ili Jadranke Jovanović, svima znane Karmen, peva neki tek ispileli ciketan. Za neupućene, ciketani su oni vrapci kojima još perje nije izraslo, a u ptičjem svetu odmah pomišljaju da su Pavaroti, Kareras…
Ne mogu da pišem ovde “po zaslugama”, već samo po utisku koji su izvođači i organizatori  ostavili na mene. Mene, jednog običnog, najobičnijeg posetioca i iljubitelja opere.
Prva tačka, Uvertira iz “Seviljskog berberina”… Izvinjavam se orkestru, nisam ih čuo. Sve vreme sam gledao u dirigenticu. Inače spadam u one retke muškarce kojima je lepša polovina dozvolila da pažljivo gledaju druge žene, ako to ne remeti okolinu i ako je dovoljno diskretno, kao i da se  javno i privatno divim (podrazumeva se i pišem)  pametnim, uspešnim i lepim ženama.
Ana Zorana Brajović je koristila priliku da nam rukama ispriča sva svoja osećanja… pa i više od toga.  Možda i  potajne želje, …da ne iznosim sve što sam doživeo iz te priče. Verujte mi na reč, veoma dobro i  mnogo više što možete i da pomislite, poznajem indijski katakali ples… Gospođa Brajović ne može da bude balerina, iako je i tu želju iznela u mahanju ruku, čučnjevima, skakutanjem, ali za katakali ples su joj potrebni samo zvončići na nogama. Čak vidim kako je od neke individue pod imenom A. Kurteš pohvaljena u prestižnom, a sa moje strane bezbroj puta uhvaċenom u laži, listu “Politika”.  Mogu da predpostavim koliko A. Kurteš poznaje operu i klasičnu muziku…  Izneću samo tvrdnju da je “izveštač” nakon prve operske arije D. Matića napustio salu… Ostatak članka je prepisan program.
Nadam se da će Gospođa Brajović krenuti ka usavršavanju svog dirigentskog katakali pleasa, što zbog superlativa iznetih od strane A Kurteš, što zbog mojih dobronamretnih sugestija, a i zbog svojih iskazanih želja.
Dragutin Matić… To je onaj već spomenuti Grof Luna... Prošle godine je bio u duetu, ove godine je solista.  Ovaj redosled mu je dat damo voljom Uprave.
Sa frizerskim makazama, kao pravi berberin, uneo je život na scenu… Efektno, sugestivno neuobičajeno,  glumački i pevački sjajno. 
Na scenu je potom stupila Nevena Bridžen… za neupućene ću napisati Ex Pavlović. Iskreno, sa znatiželjom sam iščekivao njen nastup. Mediji sa pažnjom prate njen stajling. Čak je jedan članak od pre dve godine,… članak, uticajnih novina, o Gala koncertu,  bio posvećen samo i samo o njenoj haljini… ???? Ni jedne reči o drugim učesnicima… Zadržala je eleganciju… Haljina ističe seksipilnost, a od toga ništa s njene strane nije pokazano… na žalost muškog dela posetilaca. Ima neke tuge u njoj… Tuge u pevanju, tuge u scenskim pokretima… Moj zaključak je takav… Uostalom nije je takoreċi  ni bilo u operama tokom 2017…. 
S obzirom kako je “naglo” ušla u Operu i s'obzirom šta su o tome govorili oni “zli jezici,” bio sam ubeđen kako će brže napredovati u operskoj hijerarhiji… Intrigira vas??? Uvek napišem ono što mislim, ali nikada SVE… Pa ima i u meni nečeg kockarskog… Aduti su uvek u rukavu.
Elem, usledila je Gospođa Ljubica Vraneš… Standardno elegantna, ukočena,… programirana…
Ali pre njenog nastupa se nešto desilo kod mene i ne samo kod mene.
Posle Matića koji je šetao scenom, svi sa galerija desno su shvatili kako, prvi redovi slabo, a drugi redovi uopšte ne vide pevače.
Zašto?
Pevači su stajali uz samu levu ivicu pozornice.
Zašto?
Pa reditelj je (muški rod je na programu, što je i srpskogramatički ispravno) Ivana Dragutinović Maričić tako odredila. Gospođa Maričić je poznata u okoloscenskim beogradskim krugovima kao neko ko režira sa telefonom u ruci… To će biti deo nekog drugog anegdotskog pisanja. Ipak, ovog puta je trebalo da se prošeta po galerijama i vidi kako to njeno “zamišljeno” izgleda. U protivnom je dobiti najnegativniju ocenu, pa nek se do mile volje buni po društvenim mrežama.
Nakon gospođe Vraneš je pevala  Aleksandra Stamenković Garsija… Iskreno, ne sećam se šta je i kako je pevala… Pamtim samo dezen haljine. Veoma sličan mebl štofovima kojima presvlače novopazarske kauče. Imala je Gospođa Stamenković veoma dobrih nastupa prošle godine, ali koncert je, kao što sam već rekao sa nekim drugim zakonitostima… Pogrešno se obučete i publika ne pamti izvođenje, već neki detalj, koji se upečatljivo ureže u pamćenje.
I gle, pred publiku je izašao Ljubodrag Begović, kao Rikardo iz Belinijeve opere “Puritanci.” Bio, pevao, otišao i ništa… Trebalo je da (dobro) čuje dužinu dobijenog aplauza,… ili on, ili onaj ko ga je odredio da peva…
Aplauzi su uostalom bili mlaki. To je ono pljeskanje “reda radi”. U stilu: “Dobro se otarsismo ovog, daj sledećeg što pre!!”
Znate, oni koji dobijaju ulaznice besplatno, niti znaju šta je opera, niti znaju kako treba da se ponašaju u operai. Znaju samo jednu stvar, da se obuku svečano, najsvečanije, a dame po mogućnosti da nose bunde. (uh što mi ovo liči na vreme već spominjanog Branislava Nušića.)
Čestitam publici na tom poštovanju mesta i događaja. Iskreno čestitam… Jesu bunde malo mirisala na naftalinske preparate, koje ni najskuplji parfemi nisu mogli da ubiju, ali…
I još nešto o publici… odnosno poruka izvođačima… Ovi što dobijaju enormno skupe ulaznice besplatno, ne nagrađuju cvećem umetnike… Oni su tu da se vide,.. oni umišljaju da su glavni… Za njih su umetnici samo zabavljači, na nekom “proputovanju”… na proputovanju kroz njihov život… Zato i nije bilo cveća, ali se cupkalo u sali uz zadnju muzičku numeru… O tome kasnije.
Sledio je gospodin  Aleksandar Dojković… sa maramicom u levoj ruci. Ostao sam u dilemi, za koga je maramica, za njega, za publiku… Ostaću na konstataciji te dileme… Priznaću, toliko se uneo u ariju Kanija iz “Pajaca” da je bio na korak od padanja u nesvest.
Sledila je Dona Elvira… Baš u tom kostimu.  Ivanka Raković Krstonošić… Predivan nesklad u odnosu na odevanje drugih učesnika… Predivan nastup člana Upravnog odbora Nacionalne kuće… Predivan nastup sportskog sudije… Političara, ili…  Loš, veoma loš nastup operskog pevača, a možda je Gospođa Krstonošić, sve pre ono peto, šesto,…  nego ono za šta prima platu.
Onda je došao na red Dragoljub Bajić, kao Leporelo.  On je uvek u onoj poziciji deteta na noši. Sam je to izabrao… Hoće peva, neće peva… Njegov fah su komične opere.. I zato sam pomalo subjektivan kada je on u pitanju… Priznajem kod drugih sam mnogo više subjektivan…
Razmislite, da li govore istinu oni koji kažu da su objektivni… Možda to i može neko ko se ne uživljava u ono čemu prisustvuje. Ko ne prati napredak i  padove  nekog umetnika…  Ko ne oseća dramu na sceni…. Ko ne teži katararzičnom osećanju očišćenja…. Ipak nisam takav…
Dejan Maksimović je izvodio ariju Rikarda u “Balu pod maskama”… I na prošlim, sličnim, koncertima sam tvrdio… Može bolje… I sada pišem, može bolje… On može bolje…
Sledeću numeru sam sačekao sa zebnjom. Na jednom od prošlih Gala koncerata nisam hteo da napišem ime Nenada Jakovljevića. A još manje da komentarišem kako peva. Gospodin Jakovljević je izveo gaf nad gafovima, pojavio se tada u dukserici… a okolo smokinzi, frakovi, krinoline… Možda su mu kolege oprostile to vređanje celog događaja… Ja, kao deo publike mu ne opraštam… Jer ne dolazim u operu u patikama, dukserici.. itd, itd… Poštujem i na taj način i Instituciju i izvođače…
Večeras je gospodin Jakovljević obukao neku vrstu redengota. Sa prekratkim rukavima… Ako je već preferirao da unese deo ostrvskog manira na ovoevropsko balkansko  podneblje, onda je morao i da ispoštuje princip. Manžetne na rukavima ne smeju da se vide manje od 15, a više od 17 milimetara… Nekome ko je, između ostalog,  napisao i knjigu pod nazivom “Bonton,” to smeta… Pevanje… njegovo pevanje nije bilo u skladu sa elegancijom odela… Imaće sledeću šansu, njemu je neko obezbedio stalno mesto na Gala koncertima.
Dragoljub Bajić i Nebojša Babić su izveli, u Beogradu i čuven i popularan duet iz “Don Paskvalea”… Ako uvek imate istu kartu u rukama i ako uvek sa tom kartom poberete najveće aplauze, znači samo jedno “igra je nameštena.” Za one koji prate operska dešavanja ovaj duet je i previše izrabljen… Efektivan da… Ali zar je problem da se pokuša sa nečim drugim… I Babić i Bajić će i sa drugim numerama biti dobri. Potpisujem.
Sledila je  Gošća, Abigejla Voština.
Uz nju ću da se osvrnem i na sve druge goste.
Gospođa Voština nam je došla iz Albanije. (Predpostavljam) Rođena je u Tirani i navodno je direktor Nacionalne Opere i Filharmonije… Tu je “pisac” podataka u programu zatajio… Nije naveo GDE... Ne mala greška… Ali, ipak, moja malenkost primećuje one MALE STVARI, koje drugima promaknu.
Ipak sam ja jedan neprimetni, neznačajan posetilac.
Gospođa Voština je trebalo da svira “Introdukciju i Rondo….”
Posle par minuta sam izašao iz sale… Naravno i u holu sam morao da saslušam nastavak.  Onaj ko mi Sen Sansom ne uđe sa prvih par taktova pod kožu i ko ne  usija žice,… da, usija žica do kraja,… nije svirao Sen Sansa… Na jednom mestu sam davno napisao: Ne trpim mlako mleko za podoj, zagrejano na žicama posle Sen Sansa!” Gospođa Voština sa ovakvim izvođenjem ne bi prošla ni u drugi krug nekog prosečnog lokalnog  violinističkog takmičenja…
Ali pozdravljam činjenicu da je neko iz Albanije došao na Novogodišnji koncert u Beograd… Ne volim politiku, ali ovo je i politički potez…. S tim što smatram kako je onaj ko je ovo ugovarao, obezbedio reciprocitet… (koja lepa srpska reč)… Da se neko iz Beograda predstavi publici u Tirani za neki njihov nacionalni događaj..
Mislite kako unosim u pisanje nacionalističke poglede?
Imam deset puta više “etiketa” kako sam “srbomrzac”… A u suštini, oni koji me poznaju privatno, to znaju, veći sam kosmopolita od,.. od… od…
Vratimo se izvođačima.
Imali smo kao goste Venceslava Anastasova i Silvanu Froli… Gospodin Anastasov je iz mesta Ruse… Često su nam umetnici ofstle u gostima… možda i previše…  Beograd im je na pola puta do središta Evrope… I mislim kako mnogi neće dalje… Nikada…
Gospođa Froli je pokazala mnogo toga što je za pohvalu…
E, ovde se odmah postavlja pitanje, a ko će tamo… Jer niko nije došao “ovde” a da "neko" ne ide “tamo”…. Ko će ne znam, a znam sigurno da neće Janko Sinadinović, VD Direktor opere. Vi možete da pogađate “ko će”… ali imate samo jednom pravo da pogađate… Lako je, probajte…
Za goste je bio određen da orkestrom diriguje Dejan Saviċ… za sve goste… Gospodin Savić je bio, po običaju, bez krvi u sebi, ali ovog puta je, dok je ukočeno u obliku kifle čekao izlazak pevača i da prođe aplauz, tupo gledao u daljinu, kao da mu smeta neka vrsta stomačnog gripa.
Ostali dirigenti. Zorica Mitev Vojnović, uvek elegantna i pamtljiva po energičnosti, nije mogla do dođe do izražaja. A čemu bi joj to pa i služilo u ovako sivoj večeri.  Pak druga dama, Dijana Cvetković može da prođe samo pored Gospođe Vojnović, mislim u nekom imaginarnom paketu. Pojedinačno, sigurno, ne.
Onda je sledio šampanjac. Pauza, jasno… Cene ulaznice za večerašnji “spektakl” su bile tri puta veće nego za redovne predstave, pa su uz šampanjac mogli da služe i jagode i maslinke… Mogli su da dovedu i plejboj zečice.. I da nas u pauzi animira neki mađioničar… Možda u nekoj od narednih godina…
Drugi deo koncerta je počeo sa Jadrankom Jovanović. E, tu je većina publike bila “svoj na svome.” Na ovakvim političko-umetničkim spektaklima četiri petine publike od operskih pevača zna samo za Jadranku Jovanović.
Mogu samo da konstatujem da Gospođa Jovanović ni ovog puta nije pevala u rasponu od dve ipo oktave,  koje je uoči premijere  “Moći sudbine,” u kultnoj emisiji “Žikina Šarenica” obećala javnosti, a što je preneo veb portal Narodnog pozorišta, od koga se informisala moja malenkost…
Ipak sam od onih koji Gospođu J.J .doživljavaju kao damu, a dame ispunjavaju svoja obećanja. Ostajem da čekam.
Sledila je napitnica iz “Don Đovanija”… Vladimir Andrić… Očigledno uzdanica mnogih koji rukovode Operom… Kako peva dokazaće uskoro, jer je više guran, nego što pokazuje kvalitet… A večeras… Večeras mi je u crnoj košulji sa zlatnošljokičastom granom duž celog levog peša bio najsličniji ruskom klizaču na ledu… Naravno onom socrealističkom. Nedostajala mu je samo plesačica… Šteta što je Ana Zorana Brajović u drugom plesačkom fahu.
Aleksandra Angelov, Karmen… Toliko sam do sada pisao o toj zanosnoj ciganki, da… . Tvrdim, koja pevačica svojim glasom ne izrešeta muški deo publike deset santimetra ispod pupka, nije uradila ništa.. Karmen je sinonim erotike…Pitate se zašto sam napisao: Karmen je sinonim erotike… Pa to mora tako da bude…
Sumnjam da Gospođa Angelov zna šta je moto Merimeove priče “Karmen.” Tu je citiran Paladas, u originalu: “Svaka žena je gorka kao žuč; ali ona ima dva dobra časa, jedan u postelji drurgi u smrti.”
Nije ovo bila Karmen koja bi se poželela u krevetu i zbog koje bi se neko ubio.
Ni jedna od večerašnjih pevačica nije bila takva “Karmen”, čak ni Ana Rupčić, koja je sledeća nastupila i koja je bila moj potajni favorit. (a kod mene su i tajne stvari javne, u tome je njihova čar)
Mislim kako Gospođi Rupčić nije pristajala Molitva Santuce… Pokazala je u prošloj godina sebe u nekoliko veoma uspešnih rola, ali avaj… Bar ću pamtiti njenu crnu svetlucavu haljinu… Bilo je  ovo veče…  kada joj “nije išlo”.
Horom seljaka iz “Evgenija Onjegina” je dirigovao Đorđe Stanković… Tako ne pevaju ruski seljaci…  Veći deo života sam proveo u državi gde su se slušale ruske pesme i ruski horovi…. Ovo je samo loša kopija…
I za kraj su ostavljena dva beogradska umetnika. Ili bolje rečeno, "ponuđena publici."
Jasmina Trumbetaš Petrović i Miodrag D. Jovanović… Očigledno su njih dvoje, ili najuticajniji u biranju redooperasuzvođenja numera, ili su oni koji odlučuju o redosledu namera. Kvalitet izvođenja,… nivo uspešnosti u protekloj sezoni,… broj gostovanjs  u inostranstvu, značaj u istoriji Beogradske operae,…. Nisu bili merilo… Čime su se povodili moćnici, nikada mi neće biti jasno… Moje je samo da zabeležim ono što sam video i čuo…
Moj zaključak je da njima nije bilo mesto na kraju večerašnjeg koncerta. Ko bolje poznaje operu, … ko češće ide u operu, ko se više naslušao njih dvoje u zadnje vreme…. I ko je uz sve to večeras bio na koncertu…  Neka mi priđe u pauzi neke sledeće predstave i demantuje me. Rado ću saslušati suprotno mišljenje.
Pre nego pređem na završni pasus, navešću vam dve anegdote.
Uostalom, kada  se jednog dana bude pisao istorijat (ali ne cenzurisan) Beogradske opere ući će sigurno i mudre misli, velikih pevača. A i za Novogodišnju veselost prikladne su dve anogdotske izjave.
Jedan pevač je sa punim autoritetom glasa i  stasa izjavio: “Kakvaje to Metropoliten opera u kojoj peva David Bižić…” ..,. Taj nikada nije pevao ni u “Madlenijanumu” i to daje poseban značaj toj izjavi…. A druga je izjava njegovog vremešnog kolege: “Ne znam zašto mi se ovi mlađi ne obraćaju. Imam toliko operskog  iskustva, a niko ne traži pomoć… Niko me ne pita za savet.”…  A ti mladi bezobrazni, konstatovaće to (siguran sam)  i buduća istorija, prepoznaju šta je loše, falš,…i… Beže u svet… Sve do Metropolitena i Sidneja.
Ako sam malo uneo raspoloženja u vas svojim pisanjem, drago mi je… Pa, Nova godina je… maksr bila od većine ljudi nepriznata.
Naravno, za kraj je bila predviđena “Vinska pesma”… Možda će neko, nekada da se seti nečeg što neće biti stereotip, ali… Do tada stereotip… “Vinska pesma”..
I nakon toga, ostaju učesnici na sceni, ostaje i isti dirigent Đorđe Stanković… Đorđe Stanković koji je kao pojas ispod fraka koristio prteni, šareni pojas iz srpske nošnje…
Da to su oni lepi, na razboju tkani pojasevi… U koje su upletene sve boje proleća leta i jeseni… Koji miriše na sokove prvih trešanja i u kome je zlato zrelih julskih žitnih snopova… Pojas radosti, sa prepletenim nitima devojačke čežnje i brige da se iz vojske vrati onaj o kome se sanja…. Pojas za najsvečanije prilike… Pojas koji traže mnogi da im se obmota oko tela i kada se upute na drugi svet.
A danas… Nekom na ponos, nekom na bruku. Oni koji se laćaju nacionalnih simbola, ečeći se i bečeći, ispričam uvek  jednu priču… Jer većina i ne zna šta nosi i čemu služi to što su stavili na sebe… Prvi srbin koji je odneo sa ponosom odelo, anteriju, pojas i opanke sa sobom u Evropu dvadesetog veka je bio Radomir Lukić. Pre drugog svetskog rata je tako obučen na francuskom jeziku odbranio doktorsku disertaciju na Sorboni… Mnogi posle njega su bili samo obične karikature profesora Lukića..
Gospodin Đorđe Stanković, poznat publici, čak i onoj koja samo dolazi na Gala koncerte, ima animatorske porive, ali sličniji su (ti porivi)  BiglaLetovskim, nego DejvidKoperfildskim.. Ipak,  prvi je samo sakrivao jaja, i izvlačio iz špila karata kečeve, a drugi sakrivao Kip Slobode i prolazio kroz Kineski zid.
Zašto ne bih napisao svoj utisak. Pa meni se gadi na svakom kraju Gala Koncerta da slušam “Marš na Drinu”… Gadi mi se… Gadi mi se iz jednog razloga… Tu nije mesto ni za kvalitet te numere, niti mesto za podgrevanje nacionalnih poriva.
Dođosmo dotle da budem “srbomrzac” u vašim mislima… ???... Prevari vas izgleda onaj moj zaključak o gostu iz Tirane… Možda će vam to reći kako nisam opterećen svakodnevicom, već više onim što se zove ponos i umetnost…
Mnogo više puta sam od tih, koji me tako etiketiraju, slušao “Marš”,… za stolom, na stolu…. Sa pićem,…  u piću… Naravno da ne bih ovako pisao da sam vreme provodio SAMO po bibliotekama i pozorištima… Ali nije sve za svako mesto…
Ne maltreirajte sa “Maršem” tamo gde mu nije mesto…
To onda dirigentu, ovog puta, kao  i   prošlog puta… stvori želju da počne, za mene veoma bezobraznim i nadobudnim pokretima, da određuje kada će publika da aplaudira, ili ne… I sve se to večeras sklopilo u jedan apsurd…
Apsurd u kome su se obreli večerašnji protagonisti… operski pevači, od kojih neki tek tada  doživljavaju  kulminaciju.. Ona već spomenuta (uvek elegantna)  Gospođa Bridžejn i takođe spomenuta Karmen, Aleksandra Angelov pletu nogama kao da su na vašaru u Obrenovcu… Ponela ih muzika..
Eto radosti za publiku.
Možda je ovo generalna proba za njihov  nastup na TV Pinku… U tom je maniru…
I gle, primetih još nešto, nije im se  u cupkanju pridružila Jadranka Jovanović… a bila je uz njih… Mogu o Gospođi Jovanović da pišem kako ponekad peva loše, ali je u Beogradskoj operi primer DAME. U realnosti je primer dame. Od pojavljivanja na sceni, do poklanjanja publici, pa sve do davanja intervjua, ona je to.
I bi Gala Koncert…
Lajkovaće učesnici jedni drugima fotografije na Facebooku… Dizaće ih u nebesa uvek isti krug ljudi… I ogovaraće jedni druge…  (jasno, u probranom krugu) pa sve je to već viđeno, ali ovo je posebna situacija…  Ovo je gala…
Doživeh ovako… Sve iznesoh na videlo, a Opera Prežive…
Več je sledila VEOMA dobra Aida… Zabriljirale su Sanja Radišić i Sanja Kerkez… Možda je dobro što impresiju o Gala koncertu nisam odmah “pustio”… “Aida” daje novu nadu i  razlog da se ide u Operu…
Setih se jedne rečenice iz kultnog filma Kazablanka: “Možda ne danas, možda ne sutra, ali ubrzo i do kraja života.”
Možemo mi da verujemo u Operu, ili ne… Ali u umetnost mora da se veruje.

Srećna nam Nova godina.





O istoj temi, ali iz drughog ugla;






.

10. 01. 2018.

Beogradska opera, Đakomo Pučini, Toska, Nikola Kitanovski, Jasmina Trumbetaš Petrović, Miodrag D. Jovanović,… Dejan Savić.


 


ČEKAJUĆI KITANOVSKOG
10. 01. 2018.

Pre manje od dva sata se završila večerašnja opera.   Dvoumim se da li da napišem kako je to bila jedna dobra, ili loša predstava… Prosečna nije bila, u svakom slučaju. Zapravo taj unapred znani razlog da to neće da bude obična predstava je i “gostovanje” Nikole Kitanovskog. Najverovatnije bih večerašnju Tosku sa nekim drugim tenorom u ulozi Maria zaobišao… u širokom luku oko Beogradske opere, zaobišao, ali pošto je pevao Gospodin Kitanovski za koga san u par navrata napomenuo da je najkvalitetniji, sada dodajem ubedljivo najkvalitetniji beogradski tenor.
Čudi me samo da Gospodin  V. D. Direktor nacionalne operske kuće nije bio u prvom redu, a nisam ga video ni u upravnikovoj loži. Imao je retku priliku da čuje kako treba da zvuči glas tenora u Toski.
Već ste mogli da naslutite, Gospodin Kitanovski je bio odličan. Čudi me samo kako sala nije bila ispunjena i sa ostalih dvadesetak procenata poetencijalnih posetilaca. Ali to potvrđuje samo moju teoriju, da ovdašnja publika NE ZNA šta je dobro pevanje, a što potvrđuje aplauzima “svemu i svačemu.” To je ona publika koja pri svakom spuštanju zavese nastavlja priču o tome gde je ko bio na slavi i kakve je kolače domaćica napravila… (karakteristično za decembar i prvu polovinu januara)… I to sve traje do ponovnog dizanja zavese,… a nastavlja se opet, pa i pri izlasku iz opere…
Da, zbog Gospodina Kitanovskog sam večeras bio u operi… Već sam na početku predhodnog pasusa napisao reč odličan. Zašto bi se tu nešto dodavalo… Reći će neki, koji me poznaju i redovno čitaju: “Ali uvek može da se doda i…”!... Tačno, samo na to “ali”, ima j jedno drugo ali… Jer kada bi bilo “više” Kitanovskog u Operi, ne bi gluma bila u senci kvalitetnog pevanja…
Drugi protagonisti večerašnjeg događanja nisu bili na nivu tenora. Jasmina Trumbetaš Petrović kao Toska,… je čak dobila aplauz na otvorenoj sceni… I to ne tako mali… Valjda ona, s moje strane u jednoj rečenici opisana publika ceni i voli takvo pevanje… Neću o pevanju.. rećiću samo da večerašnja Toska nije imala prefinjenu eleganciju, bila je bez strastvenosti, iskazanih emocija, nije  prikazala svu buru osećanja, ali je zato u neskladnom kostimu, trapavog hoda, čak se i saplitala o predugu haljinu, najviše ličila ne ženu koja nije vredna života jednog umetnika i ljubavnika…
Miodrag Jovanović je u svom maniru, … glumački veoma sugestivan, ali bez dovoljno daha, bez bez, bez….
Iskreno, uživam kada je Gospodin Jovanović na sceni… Dovoljno čovek da se koncentriše na njegovu pojavu, kretnje, mimiku… Dovoljno je da se usresredi na najsitnije pokrete koje on izvede na sceni i doživeće priču… priču moćnika, priču ostrašćenog muškarca,… doživeće stotinu gestova, pokreta, metaforičkih I simboličnih detalja tokom predstave koji se retko viđaju na sceni.
A orkestar. Orkestar je bio vođen od strane Upravnika nacionalne kuće.
Sigurno ne znate da je veliki arapski pesnik i mistik Dželaludin Rumi rekao: “Glas violine jeste buka koja izazivaju rajska vrata otvarajući se.” Da ste večeras bili u Operi čuli biste negaciju te vekovima smatrane istine. Gospodin Dejan Savić je na momente uspevao da iz orkestarskog zvuka izdvoji zvuke violina koje su sličile zvuku koje proizvode vrata, ali na Paklu.
Iskreno, najsrećniji sam kada Gospodin Savić krene put gostovanja u inostranstvo (sve do Koreje), odakle se za sajt opere vraća sa informacijom kako je doživeo ovacije.
Ostali u večerašnjoj predstavi nisu zapamćeni sa moje strane… Možda je to njihova jedina večerašnja sreća… Jer…
Jer prepoznah među publikom one vredne, mlade ljude koji su studirali, ili još studiraju kod Profesora Kitanovskog. Tužno je koliko im je mala šansa da zapevaju u nekoj predstavi…. Da osete tu prašinu pozornice, koja drugim pevačima smeta, da “puste glas” i uzdignu se “do anđeoskih visina.”…  U Beogradskoj operi tacne, pisma i koplja nose četrdesetogodišnjaci,… treći solisti postaju u pedeset i ohoho godina…… Naravno da za ove od 25, 30 nema mesta….
Možda bi se sve rešilo da je Gospodin Sinadinović sedeo u prvom redu…. Ili da je Gospodin Savić otišao na neko gosotvanje od 5-6 godina.

Ovako čekaćemo Kitanovskog…



O istoj  temi, ali iz drugog ugla: